Не ти се занимава, ама не може вечно да го отлагаш, нали?

Все се заричаш, че ще го оправиш “тия дни”, ама таванът си стои пълен до горе с кашони, стари дрехи, мебели и какво ли още не. Ако си се чудил как да премахнете ненужното от тавана бързо и лесно, значи е време да спреш с мрънкането и да хванеш нещата в свои ръце. Не ти трябва нищо специално – малко мотивация, торби, ръкавици и ясен план.

Практични идеи как да премахнете ненужното от тавана бързо и лесно, без излишно мотане

Преди да се хвърлиш с главата напред, помисли как точно ще се действа. Колкото по-подреден е подходът, толкова по-бързо ще се справиш. И без извинения от сорта “нямам време” – винаги има време за разчистване!

  • Раздели тавана на зони. Не се пробвай да разчистваш всичко накуп. Хвани единия ъгъл и работи по него, после минаваш на следващия. Това ти спестява хаоса и по-бързо виждаш напредък, което дава допълнителен стимул.
  • Вземи здрави чували и кутии. Става дума за плътни, здрави чували, които няма да се скъсат на първия ръб. Сложи в тях боклуците, а каквото може да се даде или ползва – отдели в кутии. Не прехвърляй нещата от една купчина в друга, а действай директно.
  • Не се замисляй твърде дълго. Ако си стои на тавана повече от 3 години и не си го потърсил нито веднъж, значи не ти трябва. Не се чудиш дали може “някога” да ти потрябва. Просто го махай и не го мисли повече.
  • Обърни внимание на паяжините и праха. След като се разчисти боклукът, задължително мини с метла по ъглите и пръсни с препарат за дезинфекция. Ако е много зле положението – мисли в посока почистване на таван или направо пълна дезинфекция на апартамент.
  • Организирай извозването още същия ден. Няма смисъл да се мотаят чували и мебели на входа цяла седмица. Потърси фирма за извозване на боклук или извозване на стари мебели и приключи всичко наведнъж, докато си още на вълна “разчистване”.

Има ли смисъл изобщо да се чудиш как да премахнете ненужното от тавана бързо и лесно?

Да, има. Защото иначе таванът си остава като мазе с капак – пълно и безполезно. Ако си решил да действаш, направи го както трябва. Ето ти една примерна последователност – не я мисли, а направо си я ползвай.

  1. Започни с оглед и мини през всичко. Не действай на сляпо. Влез, огледай какво имаш, и си направи една кратка схема къде са най-големите боклуци и откъде да започнеш. Не пропускай ъгли, рафтове и забити кашони.
  2. Извади всичко, което ще се маха. Да, знам, тежи и е досадно. Ама ако не го извадиш оттам, няма как да се махне. Работи на порции – изкарваш, сортираш, пълниш чувалите, и така до последното кюфте от стиропор.
  3. Сортирай каквото може да се дари или ползва. Не всичко трябва да отиде на боклука. Ако има нещо здраво, го отдели. За останалото – чували, количка и директно на контейнера. Или се свържи с хамали за почистване и извозване, които да го откарат за нула време.
  4. Почисти и проветри. Вдигни всичко от пода, минѝ с метла, после с препарат. Ако има мухъл или гадна миризма – мисли за дезинфекция след фекалии или направо специализирана фирма за почистване на дворове, ако таванът е част от къща.
  5. Реши какво ще държиш горе занапред. Ако ще се ползва като склад – нека е ясно какво има, да не става пак същата каша. Слагай нещата в етикетирани кутии и не задръствай всичко отново.

Най-често задаваните въпроси

Трябва ли да имам специални ръкавици за разчистването на тавана?
Да, задължително. На такива места може да има стъкло, пирони, ръжда или дори умрели животни. Вземи си плътни ръкавици, по-добре да си защитен, отколкото да си обясняваш в спешното как си се набол.

Колко време горе-долу отнема разчистването на един среден таван?
Зависи колко е заринат. Ако си сам, може да ти отнеме цял ден. С помощници – за 2-3 часа си готов. Но ако не се спираш за кафе на всеки 15 минути, де!

Къде се изхвърлят старите мебели от тавана?
Няма как да ги оставиш пред блока и да се надяваш някой да ги вземе. Или ги караш с кола до сметище, или звъниш на хора за изпразване на апартаменти и къщи, които ги взимат наведнъж и приключваш.

Трябва ли да се пръска с нещо след разчистване?
Да, особено ако не е чистено с години. Може да има плесен, мухъл или бълхи. Купи си нещо от аптеката или от специализиран магазин и напръскай хубаво. Ако е много тежко положението – търси фирми за дезинфекция след гълъби или други гадини.

Може ли таванът да се превърне в място за съхранение след разчистване?
Да, ама само ако решиш какво ще държиш и си го организираш като хората. Не го превръщай отново в гробище за непотребни вещи. Един път го разчисти – дръж го под контрол.

Как да премахнете ненужното от тавана бързо и лесно?