Възможно ли е куче и чистота да съжителстват мирно?
Честно, всеки, който си е взимал куче, е минавал през онова „уау, всичко е ок“ до „как така тия косми са по тавана?“. И да, въпросът как да поддържаме чисто жилище с кучета? си го задават супер много хора. Няма магическо решение, но ако имаш правилните навици, нещата стават доста по-поносими. И най-важното – не се пренавивай, не гони перфектност, а малко ред и комфорт за всички.
Как да поддържаме чисто жилище с кучета
- Прахосмукачка поне през ден. Космите не прощават, дори ако кучето ти не линее много. Особено по ъгли, килими и канапета се натрупва доста. Ако не искаш да ставаш заложник на кучешка козина, прахосмукачката става почти като четкане на зъби – правиш го и толкова. Без много размисли.
- Кучето се бърше при влизане. Няма как да минава през кал, пясък и какво ли още не и после да се мята по дивана. Дръж кърпа до вратата и я ползвай всеки път, щом се прибере. Да, отначало ще мрънка, но с времето свиква и става навик. Така няма да имаш нужда от „почистване след кучета“ през ден.
- Къпане, ама не всеки уикенд. Кучетата не се къпят като хората. Прекалено често им разваляш кожата. Но един-два пъти в месеца – особено ако обича да се търка из всякакви треви или миризливи изненади – е задължително. А и миризмата намалява доста, което си е плюс за цялото семейство.
- Четка за козина – не я пренебрегвай. Най-добрият начин да имаш по-малко косми по килима, е да ги хващаш преди да паднат. Купи си яка четка и действай няколко пъти седмично. Няма нужда да е всеки ден, но ако я ползваш редовно, резултатът се усеща.
- Кош за играчки и постелки. Разхвърляните кучешки играчки по пода са си мини катастрофа. Събирай ги на едно място – някаква кошница или кутия. Същото важи за одеяла и легълца – пере се често и се проветрява. Това намалява и нуждата от дезинфекция на апартамент, което не е за подценяване.
Защо идеята за поддържане на ред с куче не е мираж?
- Мисли като куче. Не буквално, ама малко да се вкараш в неговите обувки (или лапи). Ако знаеш кога и защо рови, цапа или се търкаля, ще ти е по-лесно да го спреш навреме.
- Аромати и препарати. Избирай препарати, които не са токсични за животни. Иначе може да търсиш помощ после от фирма за почистване на жилища, ако нещата излязат извън контрол. И да, парфюмите с „свежест на лавандула“ не винаги са добри за тях, особено ако имат чувствително обоняние.
- Сложи си график. Не е нужно да се превръщаш в генерален мениджър на чистотата, ама някакъв ред в задачите помага. Понеделник пераш кучешките покривки, сряда прахосмукачиш, петък – баня ако се е измазал някъде. Проста схема, ама работи.
- Изхвърляй редовно. Когато се трупат чували, косми и дрехи, които кучето е надъвкало, не отлагай. Хвърляй или звъни за извозване на отпадъци, ако не ти се разправя сам. Колкото по-малко се трупа, толкова по-лесно се диша.
- Ограничени зони. Няма нужда кучето да е навсякъде. Някои хора правят забранени зони – примерно кухнята или леглото. Не е за всички, но работи, ако искаш да намалиш разпространението на боклук, косми и миризми.
Най-често задаваните въпроси
Може ли да се ползва обикновен препарат за под?
Ако няма белина и не мирише супер силно, може. Но по-добре нещо безвредно за лапите, защото кучетата обичат да се търкалят и после да си ближат лапите.
Какво да правя, ако кучето си влачи мръсотия от улицата?
Бърсане веднага щом влезе. Без изключения. Може и мокри кърпички за кучета – има ги в зоомагазини, не са скъпи и помагат.
Как да се справя с миризмата на куче в апартамента?
Проветряване, пране на всичко текстилно, и малки ароматизатори. Но без химикали, които дразнят животните. И не забравяй банята на кучето!
Какво да правя с козината по дрехите ми?
Ролка за дрехи винаги под ръка. Или използвай гумена ръкавица – търкаш дрехата и козината изчезва. Работи и върху седалки на кола.
Има ли смисъл от килим с куче вкъщи?
Само ако обичаш да се мъчиш. Или ако е лесен за пране и не задържа косми. Иначе по-добре не – поддържането му си е цяла драма.
