Колко опасни са изпражненията на гълъбите и защо трябва да се махнат?
Гълъбите може да изглеждат безобидни, ама бъркотията, която оставят след себе си, е истински кошмар. Как да дезинфекцирате след замърсяване от гълъби? Първо, трябва да знаеш, че тези птици не само цапат всичко наред, но и разнасят куп зарази. Ако игнорираш проблема, можеш да си докараш куп болести, неприятна миризма и дори поражения по сградата. Затова не се бави и разкарай мръсотията веднага!
Почистване и дезинфекция след гълъби – какво трябва да направиш?
- Използвай защитно оборудване. Не почиствай без ръкавици, маска и очила, защото изпражненията на гълъбите съдържат бактерии и гъбички. Не искаш да дишаш тая гадост или да си пипнеш лицето след контакт с нея.
- Навлажни мръсотията преди почистване. Ако почнеш да стържеш на сухо, ще вдигнеш във въздуха всичките бактерии и спори, които после ще ти влязат в дробовете. Напръскай с дезинфекциращ разтвор и изчакай няколко минути.
- Изстържи и премахни замърсяването. Вземи твърда четка или шпакла и отстрани наслоените изпражнения. Не използвай метла – ще разнесеш всичко наоколо.
- Измий добре с дезинфектант. Обработи засегнатите зони със силен дезинфектант, който убива бактерии и вируси. Ако мръсотията е на балкон или прозорец, изплакни с вода, но внимавай да не разнесеш гадостите на други места.
- Изхвърли отпадъците правилно. Всичко събрано – кърпи, ръкавици, дори парцали – трябва да замине в запечатан плик. Не го хвърляй просто така в контейнера, защото заразата ще се разпространи.
Как да се справиш с миризмата и вредителите?
- Използвай оцет или сода за хляб. Тези две неща са перфектни за премахване на неприятните миризми. Направи разтвор и измий замърсените места, после остави да изсъхне.
- Проветри добре мястото. След дезинфекцията, отвори прозорците и остави свеж въздух да циркулира. Това ще намали миризмата и ще предотврати натрупването на влага.
- Постави предпазни средства. Ако не искаш гълъбите пак да се настанят, сложи шипове, мрежи или специални отблъскващи устройства. Това ще ги държи далеч от балкона, покрива или терасата.
Често задавани въпроси и отговори
Какви болести могат да се хванат от гълъбите?
Тези птици могат да разнасят салмонела, орнитоза, хистоплазмоза и други гадости, които засягат дихателната система и стомаха. Ако не почистиш навреме, можеш да се заразиш дори без да ги пипаш директно.
Как да спра гълъбите да се завръщат?
Най-добрият начин е да сложиш физически бариери – мрежи, шипове или специални гел-препарати. Ако ги храниш, спри веднага, защото веднъж като свикнат, няма да се махнат.
Какво да правя, ако гълъбите са влезли вътре в жилището?
Отвори всички прозорци и ги изкарай навън, но без резки движения. След това задължително почистване след гълъби – всяко място, където са кацали, трябва да се дезинфекцира.
Колко често трябва да се дезинфекцира след гълъби?
Зависи от степента на замърсяване. Ако проблемът е еднократен – достатъчно е едно хубаво почистване и дезинфекция. Ако гълъбите постоянно се връщат, трябва редовно почистване на силно замърсено жилище, включително и на помещения като мазета и тавани при нужда..
Може ли дезинфекцията да се направи с домашни препарати?
Ако замърсяването не е сериозно, можеш да използваш оцет, белина или спирт. За по-сериозни случаи обаче трябва нещо по-мощно – специални дезинфектанти или фирма за почистване и извозване на мебели и боклуци, която да обработи мястото.
